MF-RM040/240-2
DigiKey Part Number
118-MF-RM040/240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RM040/240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM040/240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 400MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 400 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
600 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.9 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.453" L x 0.150" W (11.50mm x 3.80mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.823" (20.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
400 mA
Lead Spacing
0.114" (2.90mm)
Current - Trip (It)
900 mA
Current - Max
5.5 A