MF-RM012/240-2
DigiKey Part Number
118-MF-RM012/240-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RM012/240-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RM012/240-2
Description
PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (265V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Voltage - Max
240V (265V Int)
Height - Seated (Max)
0.508" (12.90mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Lead Spacing
0.114" (2.90mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Current - Max
1.2 A