MF-NSML380/12-2
DigiKey Part Number
MF-NSML380/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-NSML380/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-NSML380/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSML380/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 3.8A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 3.8 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-NSML380/12-2 Models
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3.8 A
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Trip (It)
7.6 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A