MF-LSMF400/16X-2
DigiKey Part Number
118-MF-LSMF400/16X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-LSMF400/16X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-LSMF400/16X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-LSMF400/16X-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 4A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 4 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Grade
Automotive
Manufacturer
Bourns Inc.
Ratings
AEC-Q200
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Part Status
Active
Size / Dimension
0.314" L x 0.214" W (7.98mm x 5.44mm)
Type
Polymeric
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Voltage - Max
16V
Lead Spacing
0.099" (2.51mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
4 A
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C