MF-LSMF300/16X-2
DigiKey Part Number
118-MF-LSMF300/16X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-LSMF300/16X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-LSMF300/16X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-LSMF300/16X-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 3A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Size / Dimension
0.314" L x 0.214" W (7.98mm x 5.44mm)
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Voltage - Max
16V
Lead Spacing
0.099" (2.51mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C