HVMA01F35A-ST10S
DigiKey Part Number
118-HVMA01F35A-ST10STR-ND - Tape & Reel (TR)
118-HVMA01F35A-ST10SCT-ND - Cut Tape (CT)
118-HVMA01F35A-ST10SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVMA01F35A-ST10S
Description
FLYBACK TRANSFORMER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flyback Converters For For AC/DC Converters SMPS Transformer 4000V Isolation 100 ~ 400kHz Surface Mount
Category
Frequency
100 ~ 400kHz
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
For AC/DC Converters
Mounting Type
Surface Mount
Applications
Flyback Converters
Size / Dimension
0.406" L x 0.374" W (10.31mm x 9.49mm)
Voltage - Primary
6 ~ 27V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Auxiliary
14V @ 100mA
Style
Wirewound
Voltage - Isolation
4000V
Base Product Number
Inductance @ Frequency
35µH @ 100kHz