DV25K3225R2
DigiKey Part Number
118-DV25K3225R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-DV25K3225R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-DV25K3225R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV25K3225R2
Description
VARISTOR 39V 100A 3225
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
100 A
Series
Energy
1.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V