DV250K3225R2
DigiKey Part Number
118-DV250K3225R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-DV250K3225R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-DV250K3225R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV250K3225R2
Description
VARISTOR 390V 400A 3225
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
11J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
390 V