CV50K14RL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CV50K14RL1
DigiKey Part Number
118-CV50K14RL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV50K14RL1
Description
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
35J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V