CV300K5BL1
DigiKey Part Number
118-CV300K5BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV300K5BL1
Description
VARISTOR 470V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
21J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V