CSM2F-8518-L050J20
DigiKey Part Number
118-CSM2F-8518-L050J20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM2F-8518-L050J20
Description
RES SHUNT 8518 50 UOHM 50W 2P
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µOhms ±5% 36W Shunt, Battery Specialized Resistor ±100ppm/°C Through Hole
Category
Resistance
50 µOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Tolerance
±5%
Series
Power (Watts)
36W
Packaging
Tray
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 170°C