CR2010-JW-511ELF
DigiKey Part Number
118-CR2010-JW-511ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR2010-JW-511ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR2010-JW-511ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR2010-JW-511ELF
Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR2010-JW-511ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)