CR0805-FX-1003GLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Vishay Sfernice
Similar
Riedon products by Bourns
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
CR0805-FX-1003GLF
DigiKey Part Number
CR0805-FX-1003GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0805-FX-1003GLF
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR0805-FX-1003GLF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)