CR0603AFX-2261EAS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
Image for CR0603AFX-2261EAS is not available
CR0603AFX-2261EAS
DigiKey Part Number
118-CR0603AFX-2261EASTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603AFX-2261EAS
Description
RESA-AS 0603 2K26 1% 100MW TC100
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.26 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)