CR0603-FX-1583GLF
DigiKey Part Number
CR0603-FX-1583GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-FX-1583GLF
Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
158 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0603-FX-1583GLF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)