CR0603-FX-1103GLF
DigiKey Part Number
CR0603-FX-1103GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-FX-1103GLF
Description
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
110 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0603-FX-1103GLF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)