CR0603-F/-1R00ELF
DigiKey Part Number
118-CR0603-F/-1R00ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0603-F/-1R00ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0603-F/-1R00ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-F/-1R00ELF
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
1 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0603-F/-1R00ELF Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)