CR0402AFX-1503GLF
DigiKey Part Number
118-CR0402AFX-1503GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402AFX-1503GLF
Description
RESA 0402 150K 1% 63MW TC100
Detailed Description
150 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)