CR0402AFW-27R0GLF
DigiKey Part Number
118-CR0402AFW-27R0GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402AFW-27R0GLF
Description
RESA 0402 27R 1% 63MW TC200
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)