CR0402-J/-8R2GLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CR0402-J/-8R2GLF |
Description | RES SMD 8.2 OHM 5% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CR0402-J/-8R2GLF Models |
Category | Temperature Coefficient -250/ +500ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |