CR0402-FX-82R5GLF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-82R5GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0402-FX-82R5GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0402-FX-82R5GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-82R5GLF
Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
82.5 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CR0402-FX-82R5GLF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)