CR0402-FX-1182GLF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-1182GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR0402-FX-1182GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR0402-FX-1182GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-1182GLF
Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
11.8 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR0402-FX-1182GLF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)