CDSOT236-T15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 31
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3 890
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 11
onsemi
Semtech Corporation
onsemi
34.6V Clamp 10A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
CDSOT236-T15
DigiKey Part Number
CDSOT236-T15-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT236-T15
Description
TVS DIODE 15VWM 34.6VC SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDSOT236-T15 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
350W
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.6V