CDSOT236-T12
DigiKey Part Number
118-CDSOT236-T12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT236-T12
Description
TVS DIODE 12VWM 19VC SOT236
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
80pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)