CDSOT23-T24CAN-Q
DigiKey Part Number
CDSOT23-T24CAN-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-T24CAN-QCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-T24CAN-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T24CAN-Q
Description
TVS DIODE 24VWM 40VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
CDSOT23-T24CAN-Q Models
Category
Power Line Protection
Yes
Mfr
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
22pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.2V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
350W