CDSOD323-T24C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDSOD323-T24C |
Description | TVS DIODE 24VWM 56VC SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56V (Typ) Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CDSOD323-T24C Models |
Category | Power - Peak Pulse 350W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 3pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case SC-76, SOD-323 |
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 56V (Typ) | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs) |