CD214C-T90CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 2 675
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 562
Datasheet
KYOCERA AVX
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Comchip Technology
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T90CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T90CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T90CALF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T90CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V