CD214C-T6.5ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 29 187
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T6.5ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T6.5ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T6.5ALF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T6.5ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V