CD214C-T51CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 8 913
Littelfuse Inc.
In Stock: 53
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 799
Littelfuse Inc.
In Stock: 7
Diodes Incorporated
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T51CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T51CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T51CALF
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T51CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V