CD214C-T33CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 1 086
Littelfuse Inc.
In Stock: 23 568
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 995
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
In Stock: 592
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T33CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T33CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T33CALF
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T33CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V