CD214C-T28CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 13 880
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 784
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
45.4V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T28CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T28CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T28CALF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T28CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V