CD214C-T110ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8 899
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 593
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
177V Clamp 8.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T110ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T110ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T110ALF
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T110ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V