CD1408-FU1800
DigiKey Part Number
CD1408-FU1800TR-ND - Tape & Reel (TR)
CD1408-FU1800CT-ND - Cut Tape (CT)
CD1408-FU1800DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1408-FU1800
Description
DIODE STANDARD 800V 1A 1408
Detailed Description
Diode 800 V 1A Surface Mount 1408
EDA/CAD Models
CD1408-FU1800 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 1 A