CD1408-FF11500
DigiKey Part Number
118-CD1408-FF11500TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CD1408-FF11500CT-ND - Cut Tape (CT)
118-CD1408-FF11500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1408-FF11500
Description
DIODE STANDARD 1500V 1A 1408
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1500 V 1A Surface Mount 1408
EDA/CAD Models
CD1408-FF11500 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1500 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
6 V @ 1 A