CD1206-B2100
DigiKey Part Number
CD1206-B2100TR-ND - Tape & Reel (TR)
CD1206-B2100CT-ND - Cut Tape (CT)
CD1206-B2100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD1206-B2100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount 1206
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD1206-B2100 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
1206
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A