77F271J-TR-RC
DigiKey Part Number
118-77F271J-TR-RCTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-77F271J-TR-RCCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77F271J-TR-RC
Description
FIXED IND 270UH 145MA 6 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 145 mA 6Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77F271J-TR-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
6Ohm Max
Series
Q @ Freq
60 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
2.6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.410" L (3.99mm x 10.41mm)