6639S-1-103
DigiKey Part Number
6639S-1-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6639S-1-103
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6639S-1-103 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±15%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)