4116R-2-102LF
DigiKey Part Number
4116R-2-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4116R-2-102LF
Description
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16DIP
Detailed Description
1k Ohm ±2% 125mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
EDA/CAD Models
4116R-2-102LF Models
Power Per Element
125mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Resistance (Ohms)
1k
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Number of Resistors
15
Height - Seated (Max)
0.185" (4.69mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C