4116R-1-471LF
DigiKey Part Number
4116R-1-471LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4116R-1-471LF
Description
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16DIP
Detailed Description
470 Ohm ±2% 250mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
EDA/CAD Models
4116R-1-471LF Models
Power Per Element
250mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Resistance (Ohms)
470
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.185" (4.69mm)
Resistor-Ratio-Drift
50ppm/°C