3590S-6-201L
DigiKey Part Number
3590S-6-201L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3590S-6-201L
Description
POT 200 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
EDA/CAD Models
3590S-6-201L Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
200
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Bushing Thread
M9 x 0.375
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)