3386W-1-202LF
DigiKey Part Number
3386W-202LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-202LF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3386W-1-202LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%