3386U-1-253RLF
DigiKey Part Number
118-3386U-1-253RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3386U-1-253RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386U-1-253RLF
Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3386U-1-253RLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Resistance
25 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%