3386P-1-203
DigiKey Part Number
3386P-203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386P-1-203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3386P-1-203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%