3386M-1-203LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 235
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 596
Datasheet
TT Electronics/BI
In Stock: 0
In Stock: 2 272
Vishay Spectrol
In Stock: 52
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386M-1-203LF
DigiKey Part Number
3386M-1-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386M-1-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%