3386M-1-202 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 2 380
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 405
In Stock: 900
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386M-1-202
DigiKey Part Number
3386M-1-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386M-1-202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%