3386K-1-503LF
DigiKey Part Number
118-3386K-1-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386K-1-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3386K-1-503LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%