3386F-1-253TLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
25 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Finger Adjustment
3386F-1-253TLF
DigiKey Part Number
3386F-1-253TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386F-1-253TLF
Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386F-1-253TLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Finger Adjustment
Resistance
25 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%