3386C-1-103 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 780
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 564
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386C-1-103
DigiKey Part Number
3386C-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386C-1-103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386C-1-103 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%