3362Z-1-201LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 279
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 161
In Stock: 14
In Stock: 283
Nidec Components
Nidec Components
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362Z-1-201LF
DigiKey Part Number
3362Z-1-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362Z-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362Z-1-201LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%