3362U-1-203 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 108
TT Electronics/BI
In Stock: 596
TT Electronics/BI
In Stock: 0
In Stock: 2 272
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3362U-1-203
DigiKey Part Number
3362U-203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362U-1-203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362U-1-203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%